Projektportalen - forskning, utveckling och innovaton

Projektportalen_aterlansering.jpg

Nu har vi åter lanserat projektportalen, dels för att inspirera dig som har tankar och funderingar på att söka ett projektstöd för bra en idé som du vill utveckla och dels för att ge information och en dimension av det innovations. och utvecklingsarbete som genomförs av Triple Steelix 2.0. Eftersom den har legat nere en längre tid kommer den att förbättras, utvecklas och kompletteras efterhand. 

Här finner du info om de olika projekten och kontaktperson om du vill ha mer information.

Projekt Kontakt Dok
Rova
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Larz Ignberg
larz.ignberg@triplesteelix.se
FORT
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»

SIMIS
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Elisabeth Dahlstedt
elisabeth.dahlstedt@triplesteelix.se
TBAS - Utredning av en regional testbädd stål i Bergslagen
Kategori: 
Läs mer»
Peter Samuelsson
peter.samuelsson@3madvice.se
Metallurgisk slagg i termiska energilager
Kategori: 
Läs mer»
Mats Rönnelid
mrd@du.se
Skärbarhet i stål - kvalitetssäkring
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Erik Nordgren
erik.nordgren@leax.com
TiSurf 1.3 - Strukturering av tester, material och processdata
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Peter Östlund
peter@newsotech.se
Gokart - Racing gokart i höghållfast stål
Kategori: 
Läs mer»
Jon Lind
jon.lind@ctek.com
Bandkniv - Egenskapsoptimeringar hos bandkniv för livsmedel
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Maria Kvarnström
maria.kvarnstrom@bergsskolan.se
Wicon-online
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Carl Sahlin
carl.sahlin@morgardshammar.se
FORT - Framtidens Värdekedjor Offhore
Kategori: 
Läs mer»
Larz Ignberg
larz.ignberg@triplesteelix.se
Reptest - Karakterisering av hårdmetall genom repprovning vid hög temperatur
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mikael Olsson
mol@du.se
TCTC - Top Coating on Cutting Tools
Kategori: 
Läs mer»
Mikael Fallqvist
mikael.fallqvist@secotools.com
LTCC - Laser Texturing of Cemented Carbide cutting tools
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mikael Fallqvist
mikael.fallqvist@secotools.com
EMFAS - Effektiv Mellanvolymproduktion med Formpressning Av Ståldetaljer
Kategori: 
Läs mer»
Jonas Wassdahl
jonas.wassdahl@mafi.se
RUFOMO 3 - FEM-Simulering av 3D Rullformade profiler & jämförelsestudie
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Johan Eriksson
johan.eriksson@ortic.se
RUFOMO 2 - Optimering & Förfining av FEM parametrar simulerad 3D rullformning
Kategori: 
Läs mer»
Johan Eriksson
johan.eriksson@ortic.se
BioCoTech-komposteringsutrustning - marknadsförstudie
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Kjell Grundström
kjell.grundstrom@triplesteelix.se
Påläggssvetsning - pilotprojekt ny metod
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Bertil Holmgren
bertil.holmgren@dalforsan.se
Förstudie Automation - produktionsflöde
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Andreas Khysing
andreas@krylboverkstäder.se
CylArc - Svetsningar av cylinderrör och kolvstänger
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Torsten Helgesson
Torsten.Helgesson@arcos.se
NFL - Förarmiljöprodukt Lantbruksmaskiner
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Anders Claesson
anders@sittab.se
MPP - Mönstrad Plåt via Pulver
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Johanna Hedlund
johanna.hedlund@damasteel.se
DMS - Design av framtidens skridskoskenor
Kategori: 
Läs mer»
Mikael Olsson
mol@du.se
Stålskydd 2 - Ballistiskt skydd för fartyg
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Hasse Fredriksson
ha.fredriksson@gmail.com
Vidareutveckling och konstruktion av utrustning- smörjmedel i tråddragerier
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Bo Landgren
bo.landgren1@icloud.com
SHYD – Servicecenter för hydraulikutveckling
Kategori: 
Läs mer»
Lennart Strandberg
lennart.strandberg@projekthydraulik.se
SEEP - Småskalig, hållbar och effektiv energiproduktion med ångmotorn
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Peter Platell
platell@ranotor.se
HoriHori - Förstudie utveckling odlingskniv
Kategori: 
Läs mer»
Anja Hellström
anjamarisol@hotmail.com
SERVODOCK – Innovationsutveckling servostyrning av stöddocka
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mikael Olofsson
mikael.olofsson@atling.se
Förstudie RTM - Regional testbädd inom materialteknik
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mikael Olsson
mol@du.se
Förstudie OPTIR-DEMO. Förstudie demonstrationsprojekt av temperaturmätning med radar i värmningsugnar
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Patrik Ottosson
patrik.ottoson@s-group.se
Regional potential för 3D - printade och HIP-ade applikationer
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Jan Andersson
jan.andersson@triplesteelix.se
Metallåtervinning från SiC-katalysatorer till biar
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Maria Swartling
maria.swartling@scanarc.se
Patentsök 3DP HIP
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Jan Andersson
jan.andersson@triplesteelix.se
SKIBRO-Moduluppbyggda Bromsystem
Kategori: 
Läs mer»
Marcus Åberg - Dellner Brakes
marcus.aberg@dellner-brakes.com
ViV - Värdekedja i Världsklass
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Bosse Lilja - IUC Dalarna
bosse.lilja@iucdalarna.se
Metallurgisk slagg som termiskt energilager
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Mats Rönnelid - Högskolan Dalarna
TiSurf-IP
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Larz Ignberg
larz.ignberg@triplesteelix.se
Oljefälts vinsch
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Mats Elfsberg
mats.elfsberg@sepson.se
Framtidens atennbärare
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Pierre Bengtsson
pierre.bengtsson@mafi.se
Återvinning av värdemetaller
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Maria Swartling
maria.swartling@scanarc.se
IGX Integrated Gangway Connex
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Martina Johansson
martina.johansson@dellner.com
BSM Bärgningsaggregat
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Christer Forsberg
christer.forsberg@bsm.nu
Materialkompositer för Skyddsmaterial
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Hasse Fredriksson
ha.fredriksson@gmail.com
ORTIC Software 3D
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mattias Klockars
mattias.klockars@ortic.se
SSY/Stainless Steel Yacht
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Håkan Rosén
hakan@ssy.se
Produktionslyftet inom Triple Steelix
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Lars Bengtsson
Lars.Bengtsson@hig.se
RF RnD Centrum
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Michael Lindgren
m.lindgren@data-m.com
Kaplan Turbin
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Peter Hed
vattenkraftbolaget@gmail.com

Läs här!

Smart Produktutveckling
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Björn Westling
bjorn.westling@swerea.se
Metalmining Internationalisering
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Bosse Lilja
bosse.lilja@iucdalarna.se
CNC styrt linjärbord
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Johan Hansson
johan@3-vision.se


Ladda ner ppt.

Industrialiseringsfas av katastroftält
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Bengt Löfgren
bengt.lofgren@triplesteelix.se


Ladda ner ppt.

Energieffektivisering 2
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Annieli Söderberg
annieli.soderberg@projekthydraulik.se

Exjobb

ppt.

Cortus Biogas
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Rolf Ljunggren
rlj@cortus.se
Lastväxlarsystem Teknikverifiering
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Ivan Ericson
ivan-ericson@telia.com


Ladda ner ppt.

Kompakt domkraft
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Helén Norberg
helen.norberg@simsonpowertools.se
Door-in & Rob-in
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Andreas Gunnerius
andreas@anpassarna.se


Ladda ner ppt.

Kardanaxel tunga fordon
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Magnus Grönberg
magnus.gronberg@leax.se
Ny process skola-företag
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Inger Wilstrand
inger@hedemoranaringsliv.se


Broschyr

Vindkraftstillverkning och service i Triple Steelix regionen
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Kjell Grundström
kjell.grundstrom@falun.se


Ladda ner ppt.

Termoanalys med hjälp av Radar
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Patrik Eriksson, Radarbolaget AB
patrik.eriksson@stenskar.se
Effektivisering av konstruktionsprocessen
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Arto Lind, Midroc Electro AB
arto.lind@midroc.se


Ladda ner ppt

Energieffektivisering i hydrauliksystem
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Annieli Söderberg, Projekthydrauli AB
annieli.soderberg@projekthydraulik.se
Produktutveckling av duplexa fästelement
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Lars Ahlm, Bulten Stainless AB
lars.ahlm@bufab.com
Stöddocka
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mikael Olofsson, Atlings maskinfabrik
mikael.olofsson@atling.se

Ladda ner ppt.

Rullformnings Centrum i Fagersta
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Hans Forsling
hans.forsling@tillvaxtgruppen.com
Avbandningsutrustning
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mats Eriksson, Bergs
mats.eriksson@bergs.se
Gasturbin Pack
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Jan-Erik Bränd, HIAK AB
jan-erik.brand@hiak.se
Sheet Metal Coupler
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Bo Dagvall, Dellner Couplers
bo.dagvall@dellner.se
FoU samverkan med Swerea IVF
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Maria Engholm
maria.engholm@triplesteelix.se
Kunskapsbaserad avfallshantering
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Roger Hydén, GR Sanering
roger.hyden@grsanering.se
Energianalyser i stålindustrin
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Patric Ohlsson
patric@cleanproduction.se
Svetsrobot Centrum
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Tomas Rask, Dala Svetsteknik
tomas.rask@dstab.se
Realtidsmätning inom producerande verkstadsindustri
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Kjell Grundström
kjell.grundstrom@falun.se
Triple Steelix Internationalisering
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Maria Engholm
maria.engholm@triplesteelix.se
Solida ferrolegeringstrådar hos rostfri specialsålsindustri
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Sven Ekerot
ekerot.group@telia.com

 

Höghastighetsformade sågtänder i stellit
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Bosse Lilja
bosse.lilja@iucdalarna.se
Mjukgörning - Rullformning
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Ulf Bexell
ulf.bexell@sandvik.com
Tribologiska mekanismer mellan formningsverktyg och plåt i samband med plåtformning
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Mikael Olsson
mol@du.se
Hydrorullformning
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Bosse Lilja
bosse.lilja@iucdalarna.se
Utveckling av nationellt center för samarbete/kompetensutveckling mellan processindustrin, leverantörer inom hydraulik i Bergslagen och Högskolan Dalarna
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Hans Forsling
hans@hammarbacken.se
Förbättrade ytor hos varmförzinkade produkter
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Per Carlsson
pca@du.se
Utveckling av nya serveringssystem
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Per Carlsson
pca@du.se
Belysningsstolpar
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Bosse Lilja
bosse.lilja@iucdalarna.se
SmartProduktion
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Åsa Mårtensson
asa.martensson@iucdalarna.se
BearbetningsCentrum
Kategori: Bearbetningsteknik
Läs mer»
Bengt Löfgren
bengt.lofgren@triplesteelix.se
Investeringsprojekt som drivkraft för företagsutveckling - Supply Chain
Kategori: Tjänsteproduktion
Läs mer»
Kjell Grundsröm
kjell.grundstrom@triplesteelix.se

Torque Grip
Kategori: Materialapplikationer
Läs mer»
Lars Fors
lars.fors@torquegrip.se
Ökad rekrytering till teknikutbildningar vid Högskolan Dalarna.
Kategori: Människa & kompetens
Läs mer»
Per Carlsson
pca@du.se